Darmowa wysyłka powyżej 199 zł+48 601 058 806

W czym pić herbatę? Czyli o naczyniach do picia herbaty

Herbata to napój, który pija się w tak różnych naczyniach, że w zasadzie można mówić tu o zupełnej dowolności. Jednak istnieje wiele tradycji łączących dany gatunek herbaty z tym jednym konkretnym naczyniem. Niemal w każdym kraju możemy takowe obyczaje znaleźć.. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić wam kilka wariantów naczyń, które mogą okazać się świetną odpowiedzą na pytanie, w czym pić herbatę.

W czym pić herbatę? W szklance czy filiżance?

Powszechnie uważa się, że kraje zachodnie Europy piją herbatę raczej w filiżankach, natomiast środkowe czy wschodnie preferują szklanki. W dużej mierze jest to prawda, jednak nasz wybór nie ogranicza się tylko do filiżanki lub szklanki. Istnieją jeszcze gliniane kubeczki, w których pija się herbatę np. w Indiach, a także specjalne kubki do matchy czy yerba mate. Nie zapominajmy o ostatnim hicie – herbacie ze słoika, tak popularnej w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z ciekawszych naczyń, jeśli mowa o tym, w czym pić herbatę, jest haiwan – nieco dziwny kubek, który przypomina czarkę. Mieści w sobie ok. 200 ml herbaty, a podaje się w nim najczęściej herbatę zieloną bez cukru, w tym także matchę. W zasadzie herbatę można pić, w czym tylko zechcemy. Jest to napój o tyle uniwersalny, że bez trudu wlejemy go do termosu czy kubka. Istnieje jednak kilka wskazówek dotyczących tego, w czym pić herbatę, gdy mówimy o konkretnych gatunkach.

Kilka wskazówek, w czym pić herbatę?

Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w porządny czajnik do zaparzania, jeśli lubimy mieć w zapasie kilka kubków napoju. Najlepszy będzie taki, który można również podgrzewać, czyli porcelanowy. Oprócz tego warto wiedzieć, że nie należy zaparzać herbaty czarnej w tym samym naczyniu (także czajniczku), w którym przygotowujemy zieloną, taką jak Teekanne Sencha Royal. Często intensywność pierwszej z wymienionych herbat jest tak wyrazista i silna, że nawet po wyparzeniu naczynia można wyczuć jej smak. Wpływa to oczywiście na herbatę zieloną czy białą, które są delikatne, i może doprowadzić do lekkiej zmiany ich smaku.

Poza tym, myśląc o tym w czym pić herbatę, warto wybierać naczynia odpowiednio do pogody. Jeśli na dworze jest zimno, dobrze jest zaopatrzyć się w gruby kubek czy termokubek, ponieważ np. porcelana jest bardziej szczelna niż szkło i herbata wolniej nam ostygnie. Latem natomiast dobrze pić herbatę w szklankach, a tę mrożoną z owocami – szczególnie w specjalnych wysokich i fantazyjnie wyglądających szklaneczkach. Nie zapomnijmy o tym, że herbaty ziołowe jak np. Teekanne Mint&Honey czy owocowe, których przykładem jest Teekanne Multivitamin  wymagają długiego zaparzania, więc warto w tym przypadku zaopatrzyć się w specjalne kubki ze szczelnymi pokrywkami.

Akademia Herbaty
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart