Najbardziej egzotyczne herbaty na świecie

W Polsce coraz częściej możemy dostrzec na półkach sklepowych wiele różnych rodzajów herbaty, a ceny kilku z nich mogą przyprawić o zawrót głowy. Gdy podejmujemy temat „najbardziej egzotyczne herbaty”, najczęściej spotkamy się z yerba mate, choć nietypowy jest przede wszystkim jej sposób spożywania. O tych najrzadszych herbatach, a co za tym idzie, najdroższych, mówi się często “suszone złoto”. Jeśli uważamy, że wydanie 200 zł na kilogram dobrej jakości herbaty stanowi ekstrawagancję, ceny trzech najdroższych herbat na świecie mogą się nam wydać po prostu… niedorzeczne. Poniżej opisujemy krótko każdą z nich.

Najbardziej egzotyczne herbaty świata – Panda Dung Tea

Występuje także pod nazwą Panda Poo Tea. Herbata powstała z pomysłu naukowca, wykładowcy kaligrafii, An Yanshi’ego, który chciał stworzyć herbatę o cenie konkurencyjnej do kosztu słynnej kawy kopi luwak. Odkrycia dokonał podczas wędrówki po górach Ya’an w Syczuanie. Zebrane informacje pozwoliły mu określić stopień trawienia młodych pędów bambusa przez pandy na poziomie 30%, reszta natomiast – bogata w liczne mikroelementy oraz minerały – zostaje wydalana. Ponoć krzewy camellii rosnące na takim nawozie charakteryzują się niepowtarzalnym oraz delikatnym smakiem. Naukowiec opatentował zatem hodowlę herbaty na kompoście z odchodów pandy. Jej cena sięga 70 000 $ za kilogram.

Najbardziej egzotyczne herbaty świata – Fu Yang Chang Pu-ehr

Herbaty pu-ehr w Polsce odkryliśmy całkiem niedawno, a ich zdrowotne właściwości wciąż nas zaskakują. Wiele osób zachwyca się smakiem lub bogactwem mikroelementów obecnych w tym napoju, nie zdając sobie sprawy z tego, że picie oraz uprawa herbat pu-ehr posiadają wielowiekową tradycję w krajach azjatyckich. Powszechnie jest tam przekonanie, że im dłużej leżakuje pu-ehr, tym jest cenniejsza. Można się było przekonać o tym w przypadku najdroższej z nich, Fu Yang Chan Pu-ehr, którą w 2013 roku na aukcji sprzedano za ok. 850 000 $ za kilogram. Miała ona ponad 200 lat i, sprasowana w odpowiedni kształt, ważyła ponad 2 kilogramy. Jej ostateczna cena za taką wagę wyniosła 1,7 mln $.

Najbardziej egzotyczne herbaty świata – Da Hong Pao

Kosztuje ok. 1 200 000 $ za kilogram. Jej wysoka cena wynika zarówno z legendy, którą jest owiana, jak i rzadkości występowania. “Wielka czerwona szata”, jak tłumaczy się nazwę tej herbaty nadaną przez cesarza z dynastii Ming, wyleczyła kiedyś cesarzową z ciężkiej choroby. Z czterech krzewów, z tamtych czasów pozostały aż trzy. Są one poddane ścisłej ochronie, a zrywanie liści odbywa się coraz rzadziej. Obecnie produkuje się mniej niż kilogram herbaty Da Hing Pao z oryginalnych krzewów, z czego większa część przeznaczona jest dla rządu. Reszta, zależnie od roku, przekazywana jest do muzeum lub też wystawiana na licytację, gdzie potrafi osiągnąć cenę kilkuset tysięcy dolarów za 20 gram. Szacuje się, że jej wartość za kilogram to już ponad milion dolarów i cały czas rośnie. Oczywiście podobne herbaty z tego rodzaju oolong można znaleźć w sklepach, jednak nie są one produkowane z oryginalnych krzewów, a ich nazwa odnosi się do krewnych właściwego gatunku Da Hong Pao.

Wraz z serią Teekanne World Special Tea również możemy spróbować najbardziej egzotyczne herbaty, wśród których znajdziemy Pu-erh Lemon, Teekanne Rooibos, zieloną Zen Chai czy White Tea.

Akademia Herbaty
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart