Turystom Egipt kojarzy się z piramidami w Gizie, wielbłądami i piaszczystym bezkresem pustyni. Ostatnią rzeczą jaka przychodzi nam na myśl, jest herbata. To błąd, gdyż herbata po egipsku jest tam trunkiem niemal narodowym, piją ją w każdym regionie kraju niezależnie odpory dnia. Herbatę pija się w domu, w restauracjach, a nawet na ulicy w centrum miasta. Nie ma drugiego napoju, który cieszyłby się taka popularnością. Jakie herbaty piją Egipcjanie?
Herbata po egipsku, czyli co kraj, to obyczaj
W Egipcie na herbatę mówi się shay i przygotowuje się ją na różne sposoby, w zależności od regionu, w którym się znajdujemy. W Górnym Egipcie podaje się herbatę Saidii. To czarna, liściasta herbata, którą tradycyjnie przygotowuje się w metalowym czajniku. Czas parzenia to około pięć minut, potem do naparu dorzuca się kolejną garść świeżych listków i czeka, aż herbata nabierze intensywnej barwy. Jak można się domyślić, tak przygotowana herbata będzie bardzo intensywna w smaku, dlatego należy do niej dodać dużo cukru. W Dolnym Egipcie pija się herbatę Koshary. Ma ona jaśniejszą barwę od Saidii i jest delikatniejsza w smaku. Napar przygotowuje się z moczonych we wrzątku liści. Oczywiście trzeba go posłodzić słuszną porcją cukru, niektórzy dodają także mleko lub mięte.
Ciekawa jest także herbata egipska, pita przez plemiona beduińskie. Przygotowuje się ją z liści czarnej herbaty oraz przyprawy habak – to regionalna odmiana bazylii o charakterystycznym, miętowo-bazyliowym smaku. Susz herbaciany gotuje się przez około 10 minut, a następnie dodaje się suszone liście habaku. Egipcjanie pijają także Karkade, napar z kwiatów hibiskusa. Ma intensywny, malinowy kolor oraz kwaskowaty smak, dlatego Karkade również słodzi się cukrem.
Domowa herbata po egipsku
By na chwilę przenieść się nad rzekę Nil, nic nie stoi na przeszkodzie, aby herbata po egipsku zagościła w naszym kubku. W cieplejsze dni Egipcjanie pijają herbatę miętową. Do jej przygotowania wystarczą 2 saszetki Teekanee Green Tea, garść listków świeżej mięty i cukier. Herbatę wrzucamy do dzbanka i zalewamy szklaną wrzątku. Po chwili dodajemy liście mięty, cukier i zalewamy resztą wrzątku, parzymy przez 2 minuty. Odcedzamy herbatę i miętę od naparu, rozlewamy do filiżanek. Smacznego!