w

Herbata w Chinach

Herbata w Chinach

Chiny to nie tylko największy producent herbaty. To również miejsce, z którego wywodzi się wiele zwyczajów związanych ze spożywaniem tego szlachetnego napoju. Nie sposób fascynować się jego otoczką kulturową bez poznania choćby ogólnego zarysu jego historii w Państwie Środka.

Tysiące lat temu…

Ciężko określić od jak dawna parzy się herbatę, wiadomo jednak, że kolebką tego zwyczaju najprawdopodobniej są właśnie Chiny. Co prawda spekuluje się, że była ona parzona już 2700 lat przed nasza erą, ale trzeba zauważyć, iż pierwsze źródła pisane, które o niej wspominają, datowane są na niecały tysiąc lat p.n.e. Różnica jest duża, nie zmienia to jednak faktu, że wszystko wskazuje, że właśnie z Chin rozprzestrzenił się zwyczaj traktowania herbaty jako szczególnego napoju.

Od zwyczaju, do oficjalnych okoliczności

Picie herbaty nie zawsze było otoczone szczególną tradycją. Jednak od czasu, gdy około VIII wieku przed nasza erą, gdy powstała tak zwana Księga Herbaty. Opisywała ona nie tylko sam napój, ale i sposób hodowli herbaty. Właśnie dzięki niej tradycje związane z herbatą zyskały w Chinach na szczególnej popularności.

Ciekawostką warta uwagi jest moment, od którego można mówić, że herbata to „chiński napój narodowy”. Stało się tak w II wieku przed nasza erą, gdy jeden z gości cesarza nie był w stanie pić dużych ilości wódki. Sam cesarz pozwolił gościowi zmienić napój na herbatę. Od tego czasu zaczęła być ona postrzegana jako coś odpowiedniego przy oficjalnych okazjach.

Yunnan – królowa chińskich herbat

Chiny są ogromne, a ich poszczególne prowincje charakteryzują się mocno zróżnicowanymi warunkami, w jakich prowadzone są uprawy. Nie dziwi więc, że uprawianych jest tu wiele odmian herbaty. Najsłynniejszą wydaje się jednak Yunnan. Ten eksportowany na cały świat gatunek wziął swoją nazwę od prowincji, w której prowadzone są jego plantacje.

Jeśli interesuje Cię chińska herbata, koniecznie sprawdź w pierwszej kolejności smak właśnie Yunnanu, zdecydowanie wyróżniający się pod względem intensywności. Niestety, o ile w Chinach sprzedaje się go zarówno w formie czarnej, jak i zielonej, o tyle w reszcie świata dominuje ta pierwsza wersja.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

yerba-mate

Yerba mate – energia z paragwajskiego krzewu

Jak parzyc czarna herbate

Tajniki herbaty – jak parzyć czarną herbatę?