w

Kawa czy herbata? Rodzaje, zalety kawy, zalety herbaty?

Kawa czy herbata

Kawa czy herbata? Co jest zdrowsze, co jest lepsze? Batalia pomiędzy miłośnikami obu napojów trwa od lat i jest właściwie nie do rozstrzygnięcia. Zarówno kawa, jak i herbata mają swoje zalety i wady, a różnorodność odmian i smaków sprawia, że mogą trafić w niejedne gusta. Co warto o nich wiedzieć? Jakie rodzaje kawy i herbaty można spotkać?

Jakie są rodzaje kawy?

Dobrze zaparzona kawa potrafi postawić na nogi i przygotować nas do całodniowej aktywności. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy napój dobrej jakości i gatunku. Bariści rozróżniają trzy podstawowe rodzaje – arabicęrobustę oraz mieszanki różnych gatunków. Dodatkowo kawa może być ziarnista i mielona, w tym także w różnych stopniach. Oprócz tego ważny jest także sposób palenia kawy, wyróżnia się tu jasne, średnie oraz ciemne. Odpowiednio wypalaną kawę z powodzeniem można kupić praktycznie wszędzie, dobra kawa to duży wybór także w sklepach online, także tej świeżo palonej. Warto pamiętać, że właśnie czas palenia będzie miał największy wpływ na smak i aromat napoju.

Zalety i wady kawy

Kawa (sprawdź różne rodzaje kaw) ma wielu zwolenników i przeciwników, którzy przerzucają się argumentami odnośnie do zalet i wad tego napoju. Jeżeli chodzi o właściwości prozdrowotne, niewątpliwe kawa pozytywnie wpływa na zapobiegania cukrzycy, wspomaga pracę wątroby, chroniąc ją przed rakiem i marskością, a także pobudza metabolizm, pomagając schudnąć. Dodatkowo wypicie filiżanki kawy w ciągu dnia skraca czas reakcji, poprawia koncentrację i pamięć, ogranicza skłonności do migren, a także… poprawia płodność u mężczyzn.

Oczywiście pita w nadmiarze może także zaszkodzić, podnosi bowiem ciśnienie krwi, odpowiada za wypłukiwanie z organizmu magnezu, wapnia i witamin z grupy B, a także zmniejsza ukrwienie serca. Z bardziej estetycznych niedogodności warto wymienić wpływ na żółknięcie zębów, a pita zbyt późno wieczorem, wpływać na problemy ze snem.

Jakie są rodzaje herbaty?

W przypadku herbat można pokusić się o stwierdzenie, że jej rodzajów jest jeszcze więcej niż kawy, a miłośnicy herbacianego naparu mogą wybierać spośród wielu różnych smaków i aromatów. Najprostszy podział wyróżnia tutaj herbaty: czarnezieloneczerwonebiałe i ziołowe, przy czym można znaleźć jeszcze kilka dodatkowych podkategorii. Zalicza się do tego choćby Pu-erh, czyli napój podwójnie fermentowany zaliczany do rodzaju czarnych. Z kolei oolong poniekąd znajduje się na granicy herbaty czarnej i zielonej.

Specyficznym typem jest także Yerba mate, czyli herbata ziołowa i właściwościach pobudzających, często uznawana za godne zastępstwo kawy. Popularny Earl Gray to z kolei po prostu herbata czarna z dodatkiem kwiatów bergamotki. Każdy z typów napojów może dodatkowo być jeszcze aromatyzowany.

Zalety i wady herbaty

Herbata w zależności od wybranego rodzaju może mieć odmienne właściwości zdrowotne dla organizmu. Ogólnie rzecz ujmując, stwierdza się jednak, że największą jej zaletą jest możliwość zapobiegnięcia rozwojowi cukrzycy lub jej spowolnieniu, zmniejszenie ryzyka ataku serca, ochronę zębów (zielona herbata), a także wspomaganie pracy wątroby. Dodatkowo picie herbaty minimalizuje stres i może chronić przed rozwojem wielu chorób, w tym niektórych odmian raka.

Do wad herbaty warto wymienić przede wszystkim obecność tiaminy, czyli substancji, która może hamować wchłanianie żelaza, a przez to prowadzić do rozwoju anemii. Wprawdzie obecność kofeiny jest tu niewielka, ale mimo wszystko może ona powodować zwiększoną nerwowość i wzrost ciśnienia. Często wymienia się także większe ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, a choć właściwości antynowotworowe są obecne, to słodzenie herbaty skutecznie je niweluje.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Baby Fennel Tea – herbatka dla niemowląt

Herbata - właściwości naparu

Znaleźć czas na herbatę… właściwości naparu