w

Jak prawidłowo parzyć herbatę?

jak parzyć herbatę

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak prawidłowo parzyć herbatę. Sam proces parzenia herbaty odbywa się nieco inaczej w wielu różnych krajach, a mimo to kilka punktów pozostaje niezmienionych. Warto dodać również, że herbata ma różne właściwości w zależności od temperatury oraz ilości zaparzenia jednej porcji.

Parzenie czarnej herbaty

Jak prawidłowo parzyć herbatę czarną taką jak np. Teekanne Gold? Proces ten zawsze odbywa się z udziałem wrzątku. Herbata czarna zawiera wysoką ilość taniny (odpowiednika kofeiny), która uwalnia się pod wpływem wysokiej temperatury. W wielu krajach herbatę taką zalewa się najpierw wrzątkiem, następnie od razu wylewa i ponownie zaparza wrzącą wodą.

Parzenie zielonej herbaty

Herbatę zieloną parzy się na rozmaite sposoby. Powszechnie panuje przekonanie, że najlepiej zalać ją wodą o temperaturze 70-85°C, ale nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy od właściwości, jakie chcemy uzyskać. Jeśli wolimy otrzymać herbatę iście pobudzającą i gaszącą pragnienie, najlepiej zalać ją wrzątkiem, tak jak to robią Marokańczycy czy Wietnamczycy. Natomiast w celu otrzymania naparu mniej pobudzającego, warto parzyć ją wodą o niższej temperaturze.

Parzenie białej herbaty

Jak prawidłowo parzyć herbatę białą? Tu mamy do czynienia z rytuałem podobnym jak w przypadku herbaty zielonej. Należy jednak przypomnieć, że parzenie w 100°C powinno być krótkie w przypadku obydwu tych herbat, natomiast zalewając którąś z nich wodą o niższej temperaturze, należy poczekać nieco dłużej.

Parzenie czerwonej herbaty

Herbatę czerwoną oraz rooibos, np. Teekanne Rooibos Vanilla zawsze zaparzamy wrzątkiem i czekamy kilka minut, w przypadku pu-ehr ok. 3-4 minut, natomiast rooibos – nawet 8 minut. Ich właściwości oraz smak najlepiej uwalniają się właśnie pod wpływem tak wysokich temperatur.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

herbata na diecie - dieta herbaciana

Herbata na diecie

akcesoria do herbaty

Przydatne akcesoria do herbaty