w

Herbata ekspresowa – jaki kształt torebki wybrać?

Kształt torebki na herbate
Kształt torebki na herbate

Czy wiesz, że picie herbaty w torebkach było kiedyś oznaką luksusu? Jeszcze 50 lat temu sprzedaż ‘ekspresówki’ stanowiła wyłącznie 7% wartości herbacianego rynku. Dziś, po ponad stu latach od wynalezienia, jest ona nie tylko popularna i ogólnodostępna, ale i niezwykle różnorodna.

Odrobina historii

Pierwszym pomysłodawcą herbacianych torebek był Thomas Sullivan, którego saszetki wykonane były z jedwabiu. W kolejnych latach materiał ten został zastąpiony gazą, a następnie papierem, który miał zniwelować zmiany w smaku naparu spowodowane reakcją gazy na wrzątek. Prawdziwą jednak rewolucję na rynku herbat zapoczątkowała firma TEEKANNE, wprowadzając w 1949 roku torebki dwukomorowe z papieru filtracyjnego, co umożliwiło omycie saszetki ze wszystkich czterech stron. Odtąd rozpoczął się tryumf herbaty w torebkach, a producenci dostrzegli możliwość zdobycia przewagi konkurencyjnej, wprowadzając modyfikacje w kształcie torebek.

Geometryczne bogactwo

Czy jednak kształt torebki ma dla konsumenta jakiekolwiek znaczenie? Tradycyjnie herbata była pakowana w małe kwadratowe saszetki. Jednak z czasem producenci zaczęli wykorzystywać różnorodność geometrycznych kształtów, tworząc kolejno: torebki-prostokąty, okrągłe saszetki, piramidki, a w końcu nawet i różnego rodzaju zwierzaki. Podczas gdy te ostatnie pełnią wyłącznie rolę estetyczną, bogactwo geometryczne ma przede wszystkim znaczenie funkcjonalne. Im więcej w torebce miejsca do napęcznienia liści, tym więcej uwalnia się składników smakowych i aromatycznych. Dodana do woreczka zawieszka ma natomiast nie tylko ułatwić zaparzanie herbaty, ale również dać konsumentowi możliwość kontroli nad mocą naparu. Podczas gdy więc torebki kwadratowe i okrągłe nie sprzyjają wydobywaniu tego, co w herbacie najlepsze – prostokąt i trójkąt to te kształty, który dają liściom przestrzeń. Zdecydowanym liderem okazuje się jednak torebka prostokątna, której dwukomorowa budowa zapewnia najsilniejsze doznania smakowe i aromatyczne.

A co potem?

Zalety wyboru odpowiedniej torebki do herbaty nie kończą się wyłącznie po zaparzeniu naparu. Prostokątna saszetka dzięki swej ochronnej funkcji dotyczącej tak smaku, koloru, jak i aromatu sprawdzi się doskonale jako narzędzie polerowania drewnianych mebli, ukoi zmęczone oczy, złagodzi ból zęba, a nawet posłuży jako farba malarska dla preferujących aktywności twórcze. Herbaciana torebka może być zatem nie tylko funkcjonalna, ale i pobudzająca ludzką kreatywność. Takie działanie wykazała z pewnością w przypadku jednego z australijskich producentów żywności ekologicznej, który pobił Rekord Guinnessa tworząc torebkę do herbaty ważącą… 151 kg!

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Zimowa herbata

Przepis na zimową herbatę

czyszczenie lodówki domowymi sposobami

Pochłaniacze zapachów a herbata